Ще раждам по време на пандемия – не знам какво да очаквам?
Трудно можем да си представим до каква степен пандемията от коронавируса преобрази майчинството.
Милиони майки поеха по пътя на родителството в един свят, който е различен от досега познатия. Необходимо е тези бременни да се подготвят за живота в един променен свят, но често жените се страхуват да посещават здравните центрове, за да не се заразят и пропускат неотложната здравна грижа или продължават да посещават лекар, но са в непрекъснат стрес за здравето на цялото семейство и безопасността от прегледите.
В най-лошия случай младите майки и новородените ще се сблъскат с претовареност на здравните заведения, недостиг на материали и оборудване, както и липса на достатъчен брой квалифицирани акушерки и лекари, тъй като медицинските специалисти са на ръба на силите си. Освен това, заради мерки за сигурност в болниците, достъпът на близките до родилката и бебето при раждането и непосредствено след него често е силно ограничен и на места невъзможен. Така младата майка е принудена да се справя абсолютно сама с всички свои емоции в един от моментите на най-голяма промяна в живота й.
Настоящата ситуация е особено стресираща, ако сте бременна и трябва да родите през следващите месеци, затова се опитахме да намерим отговори на най-тревожните въпроси, които имате. Така ще се чувствате по-подготвени и ще можете да намалите поне малко нивото на притеснение.
1. Към настоящия момент няма достатъчно информация за това дали бременните жени са в повишен риск от заразяване с COVID-19 в сравнение с другите хора или дали рискът от усложнения при тях е по-голям, но както при обикновения грип, в този сезон е важно бременните да се предпазват от инфекциозни заболявания.
2.Трябва ли да посещават прегледите „женска консултация“?
Наистина е важно да продължите да посещавате планираните рутинни прегледи, когато се чувствате добре и нямате изявена симптоматика на COVID-19. Рутинните прегледи по време на бременността са от съществено значение и са разработвани в продължение на много години за намаляване на усложненията при майките и бебетата. Ако пропускат важни прегледи, излагате на риск себе си и бебето.
3. Има ли къде да потърсите помощ при нужда?
Родилните отделения навсякъде работят денонощно. Цялата здравна система е засегната от пандемията, но родилните отделения и болниците правят всичко възможно, за да функционират безопасно за пациентите и медицинския персонал и да предоставят спешна помощ, когато е необходимо.
4. Може ли бащата да присъства по време на раждането?
За жалост няма да може. Предвид ситуацията, не се разрешава присъствието на бащата по време на раждането – нещо, което в обичайни ситуации може да помогне изключително много и се толерира от здравните заведения. Всяка болница взима индивидуално решение за вътрешните правила по време на пандемията.
Традиционното изписване на бебето в присъствието на близките не се препоръчва и е желателно присъствието само на бащата, но винаги можете да заснемете важните моменти с камерата на телефона или да пуснете видео връзка, така че останалите роднини да бъдат част от моментите, макар и дистанционно.
5. Какво да направя, ако имам положителен тест за COVID-19, а ми предстои раждане?
Ако имате положителен тест за коронавирус, трябва да се свържете с вашия лекуващ лекар или с женската консултация, която сте посещавали досега, за да ги информирате за диагнозата си. Ако нямате симптоми или имате леки симптоми, ще бъдете посъветвани да се възстановите у дома. Ако имате по-тежки симптоми, лекарите ще преценят дали да ви насочат за хоспитализация. Препоръките за раждане на Световната здравна организация (СЗО) към момента гласят, че раждането трябва да се извърши чрез цезарово сечение, ако има акушерски индикации за това. При липса на такива раждането може да завърши по нормалния механизъм.
6. Докато все още е неизвестно дали вирусът се предава от майката на плода по време на бременността или раждането, какво да правя?
За начало спазвайте основните противоепидемични препоръки – избягвайте струпване на много хора, носете маска в затворени пространства и дезинфекцирайте ръцете си. Останете вкъщи и ограничете контактите с хора, ако е възможно и приемайте много течности и разнообразна, богата на витамини и полезни съставки храна.
7.Мога ли да кърмя, ако съм болна от COVID-19?
Според експертите на СЗО на този етап майките могат да продължат да кърмят дори когато са заразени или се съмняват, че са заразени, понеже не се установява наличие на вируса в изследваните проби от кърма. Майките с COVID-19 следва да носят маска, докато кърмят, да мият ръцете си преди и след като докосват бебето и редовно да почистват и дезинфекцират повърхностите, които докосват.
Всички въпроси и съмнения, които имат бъдещите майки са напълно нормални, но ето и няколко съвета, които биха помогнали за понижаването на градусите на напрежението, защото стресът оказва негативно влияние върху бременните:
- Почивайте си- сега е идеалният момент да се отдадете на заслужена почивка преди големия ден, в които ще спрете да бъдете най важна и денят (а и нощта ви) често ще бъде доминирана от новия член на семейството.
- Прочетете няколко книги за бебета. Няма да ви навреди да проучите няколко различни гледни точки, защото веднага след раждането ще започнете да практикувате прочетеното и ще бъдете благодарни. Предварителното запознаване с материята и начините за грижа за новороденото ще намалят и шансовете за проявление на следродилна депресия.
- Отделете време на близките – ако това за вас е втора бременност, можете да подготвите по-голямото дете за появата на бебето.
- Научете се да готвите нещо ново и вкусно. Както знаем всяка бъдеща майка има афинитет към храната.
- Практикувайте медитация или йога за бременни, това ще ви помогне да се чувствате добре и в кондиция.
- Тревожните факти около разпространението на заразата непрекъснато се съобщават по телевизията или се предават от уста на уста от близки и приятели. Ако въпреки усилията, които полагате да ги игнорирате , вие все пак се чувствате притеснени, стресирани и изнервени, може да опитате с употребата на изцяло натурален и подходящ за прием от бременни продукт, които съдейства за понижаването на стресовите нива и балансирането на емоциите – Рескю капките на д-р Бах. На всички е ясно, че и без пандемия бъдещите майки са тревожни, защото си мислят за хиляди неща, но като добавим и извънредното положение в микса, тревожността често се засилва. Дългогодишният опит на бременни, които се притесняват от самото раждане, показва, че с употребата на Рескю капките на д-р Бах само за 15 минути бихте могли да успеете да си върнете усещането за спокойствие, балансирано поведение и хармония. Ако обаче емоционалната криза, в която се намирате е наистина е голяма, може да използвате продуктите от серията докато усетите облекчение, без да се притеснявате от предозиране или пристрастяване. РЕСКЮ® e универсална комбинация от цветни есенции, която печели доверието на милиони хора по света като безвреден и бърз начин за справяне с емоционалния дисбаланс, причинен от различни проблемни или стресови житейски ситуации. Единична доза, в зависимост от избора ви на продукт включва: 4 капки / 2 впръсквания / 1 пастил, като всеки продукт има различна продължителност на действие.
За спокойна бременност без паника и страх Рескю капките на д-р Бах!