Стресът при тийнейджърите – обърнете му внимание!
Ранните тийнейджърски години са белязани от бързи промени – физически, когнитивни и емоционални, които не винаги се приемат добре.
Стресът при тийнейджърите оказва влияние на тяхното по-нататъшно развитие. Ранните тийнейджърски години са периодът, в които младите хора могат да се сблъскат с много предизвикателства, включително променящи се връзки с връстници, нови изисквания в училище, напрежение в семейството или проблеми свързани с различни емоции, защото както знаем хормоните им бушуват.
Начините, по които тийнейджърите се справят с тези стресови фактори, могат да имат значителни краткосрочни и дългосрочни последици за тяхното физическо и емоционално здраве.
Какво е стресът?
Стресът е реакцията на тялото на предизвикателство, което може да бъде от всякакво естество – от пряка физическа опасност до напрежение, породено от предстоящ изпит, първа среща, спортно състезание и т.н. Човешкото тяло реагира на стресови фактори чрез активиране на нервната система и специфични хормони. Част от мозъка сигнализира на надбъбречните жлези да произвеждат повече от хормоните адреналин и кортизол и да ги освобождават в кръвния поток. Хормоните ускоряват сърдечната честота, дишането, кръвното налягане и метаболизма. Кръвоносните съдове се отварят по-широко, за да позволят повече кръв да тече към големи мускулни групи, зениците се разширяват, за да подобрят зрението, а черният дроб освобождава складираната глюкоза, за да увеличи енергията на тялото. Този физически отговор на стреса e много по-бърз при тийнейджъри, отколкото при възрастни, тъй като частта от мозъка, която може спокойно да оцени опасността и да отмени стресовата реакция, не е напълно развита през юношеството. Стресовите стимули провокират човекшкия организъм да реагира бързо и да активизира всичките си системи, за да се представят добре под натиск. Това може да помогне на тийнейджърите да бъдат на крака и готови да се изправят пред ново предизвикателство по-бързо. Реакцията на стрес обаче може да създаде проблеми, когато реагираме прекомерно или реакцията продължи твърде дълго и стане хронична. Дългосрочните стресови ситуации, като например справяне с развода на родител или тормоз в училище, могат да доведат до траен стрес на ниско ниво, който може да изхаби резервите на организма, да отслаби имунната система и да накара подрастващия да се почувства изтощен или обезпокоен.
Добър стрес срещу лош стрес
Всички ние изпитваме както „добър стрес“, така и „лош стрес“. Добрият стрес е онова оптимално количество стрес, което води до това да се чувстваме енергизирани, концентрирани и физически и психически издръжливи, когато вършим нещо, каращо ни да излезем от зоната си на комфорт – като екстремен спорт например. Добрият стрес ни насърчава да разработим ефективни стратегии за справяне с нашите предизвикателства, което в крайна сметка допринася за нашата устойчивост. Лош стрес възниква, когато нашите механизми за справяне са претоварени от дълго време и запасите ни са толкова изхабени, че вече не можем да реагираме по най-добрия начин в дадена ситуация и тялото ни не може да се отпусне дори и след като предизвикателството е отминало. Едно и също събитие може да повлияе на деца и възрастни по много индивидуални начини – един човек може да възприеме дадена случка като вълнуваща, а друг може да я разгледа като основен стрес. Стресът може да се превърне в дистрес, когато не сме в състояние да се справим или когато вярваме, че нямаме способността да отговорим на предизвикателството. Решението е да се адаптирате, приемайки промените и намирайки методи за превръщане на този лош стрес в добър стрес.
Причини за стрес на тийнейджърите
Има много източници на стрес за тийнейджъри и юноши, включително: училищните задължения и решения за последващо обучение и кариера след завършването; запознанства и приятелства; натиск от други връстници да се носят определени видове дрехи, бижута или прически, както и да се експериментира с наркотици, алкохол или секс; представата за „идеалното тяло“ (при момичетата фокусът често е теглото; при момчетата обикновено е определена атлетична физика).
Натъпканите със задачи дневни графици, жонглирането с предмети и оценки в училище, заниманието със спорт, дейности след училище, социален живот и семейни задължения са само част от стресовите полета, които прекосява всеки младеж. Когато се намесят и по-сериозни предизвикателства като конфликти с близките хора, тормоз от страна на връстници или друг вид насилие, обикновените механизми, с които юношите разполагат за адаптация може да се окажат недостатъчни.
Признаци на стрес, за които да внимавате
Въпреки че наличието на известен стрес понякога е полезно, ако вашият тийнейджър започне да показва тези признаци, стресът може да е твърде голям за него и той може да се нуждае от помощ. Притеснителните признаците включват:
Повишени оплаквания от главоболие, болки в стомаха, мускулни болки и / или умора
Изключване и оттегляне от хора и дейности, които преди това е харесвал
Повишено ниво на гняв или раздразнителност (т.е. често проявяващо се раздразнение от хора и ситуации)
Плач – появява се със зачервени или насълзени очи
Чувство на безнадеждност, хронична тревожност и нервност
Промени в навиците за сън и хранене, като безсъние, кошмари или е „твърде зает“, за да яде
Затруднена концентрация и бягства от училище
Експерименти с непозволени субстанции и вредни навици
Стратегии за справяне със стреса
Добрата новина е, че има начини да помогнете на юношата и тийнейджъра да се справя със стреса, научавайки го как отчасти да се контролира. Посъветвайте тийнейджъра си да изпробва някои от следните стратегии, които могат да намалят нивото на стрес в ежедневието му:
Говорете за проблеми с другите – семейство, приятел или водене на дневник са чудесно начало.
Научете го да поема дълбоко въздух, придружено от мислене или изричане на глас на определена себеутвърждаваща мантра, като например „Мога да се справя с това.“
Насърчавайте го да си почива и релаксира, това ще намали напрежението и ще го разсее.
Посъветвайте го да си поставя малки цели, разбивайки задачите на по-малки, управляеми парчета.
Осигурете му време за упражнения и подсигурете редовното хранене с подбор на любими ястия. Съобразявайте се с вкусовите му предпочитания.
Оставете го да спи, когато има нужда.
Практикувайте позитивна дисциплина – недейте да настоявате прекалено много, когато не сте на едно мнение и се опитайте да покажете, че разбирате причините за неговата позиция. Обсъждайте конфликтните ситуации на другия ден.
Предложете му да визуализира страхови ситуации и да се съсредоточи се върху това, което може да контролира в тях (неговите реакции и действия) и да остави това, което не може (мненията и очакванията на други хора).
Подсигурете му верен помощник при страх и паника с бързо действие в лицето на Рескю капките на д-р Бах. Цветната комбинация на Рескю е идеалното решение за моментите, в които подрастващите са подложени на напрежение, породено от стресови ситуации. Употребата на Рескю капките на д-р Бах е безвреден метод за балансиране на емоционалното състояние, което от своя страна повлиява добре и стимулира имунната система и така организмът остава здрав. Продуктът е без ограничения в дневния прием, без странични ефекти и лекарствени взаимодействия. Rescue действа бързо – до 15 минути след приема емоционалното състояние се стабилизира и се получава ефект на психо-физическо отпускане. Начинът на прием е много лесен: 4 капки/2 впръсквания директно под езика, на всеки 15 минути, до постигане на максимален ефект. Продължителността на ефекта трае между 1-2 часа. Ако единичната доза се приема в чаша вода, действието настъпва по-бавно – след около 30 минути, но е по-продължително – 3-4 часа. Този прием е подходящ и при овладяване на емоционалното състояние преди стресиращо събитие (например изпит).
За щастлив тийнейджър у дома Рескю капките на д-р Бах за живот без паника и страх!