Тревожност по време на изолация – как да се справим?
Изолацията създава едновременно усещане за сигурност и за уязвимост. Този парадокс е причината за настроения, които често се менят и в крайна сметка предизвикват обща тревожност, която от своя страна води до трайно депресивно състояние. Дори да е слабо изразено, то има тенденция да се разгърне в две посоки – дълбока депресия или неконтролируема агресия. Затова е нужно да се отнасяме много внимателно към изолацията.
След първоначалната емоция от затварянето на вратата и превъртането на ключа идва усещането за сигурност. Виждаш лицата на близките си, усещаш тази енергия на взаимност, която поражда спокойствие. Отпускаш се в уюта на дома си и подсъзнателно приемаш това като откраднато време за себе си и си казваш „Какво пък? Няма лошо – ще си почина, ще обърна внимание на децата и жената/мъжа.“ Изведнъж като че ли всички опасности остават отвъд собствената ти демаркационна линия – заключената врата и дебелите стени на твоя дом! За известно време това е възможно, приемливо и не създава неудобство, но още с прищракването на ключа, се заражда лека тревожност, която в началото лесно потискаш с общуване в семейството и отдаване на любими дейности в домашна среда. Тази тревожност нараства многократно след първия понеделник, в който си останал у дома и това не зависи от факта, че работиш от вкъщи или си останал без работа. Това не зависи дори от факта, че отново трябва да отидеш на работа, защото си зает във все още активен сектор на икономиката или здравеопазването. Празните улици, тишината, дистанцията между хората, лошите новини – всичко това са множество поводи да увеличиш нивата си на тревожност.
Всъщност случващото се е предизвикателство не само за имунитета ни и икономиката. То е тест за нашата психо-емоционална устойчивост и ценностна система. Изведнъж имаме време, което не сме искали, защото имаме нужда от трупане, от консумиране, от пилеене, от отдалечаване от истински стойностните неща. И изведнъж някакъв вирус те заключва в собственото ти пространство и ти казва „Запознай се със себе си! Сега имаш време, но не мисли, че е много“. Ако не се справим с тревожността, която ни сковава, рискуваме да пропилеем това време и да си навлечем куп нови проблеми , включително здравословни. Не всички ще загинат от Covid-19, а жертвите на собственото ни безхаберие ще се увеличават в бъдещето докато Земята се изчисти от ненужното. Никой от нас не би искал за себе си и за близките си подобна съдба. Затова, какво е решението?
- Научете се да живеете простичко – ден за ден, отговаряйки си на следните въпроси: А) Какво ще прочета днес? Б) Колко клека/лицеви опори ще направя днес? В) Как ще се включа в домакинството Г) Какво ще направя заедно с децата? Д) Какъв ще е днешният кулинарен експеримент? Е) В колко часа е удобно да се обадя на родителите си/баба и дядо/приятел? – задавайте си тези въпроси и… действайте!
- Останете информирани като слушате, гледате или четете новини от източник, на който се доверявате, и то само веднъж дневно – най-добре в следобедните часове, но … само веднъж. Не го правете сутрин – това поражда страх и разстройва ритъма на деня и активното задаване на въпросите от точка 1, да не говорим за парализиращото действие върху мотивацията и активността ни.
- Информирайте се как да се грижите за имунитета си всеки ден – защото това е важно, и то не само по време на епидемия. Човек е толкова здрав, колкото е здрав имунитетът му. Търсете достоверна информация от професионални сайтове или от хора, с опит в тази област.
- Научете се да медитирате – поне 10 минути дневно без да мислите за каквото и да е, концентрирайки се само върху дишането си или вторачвайки се в една не много отдалечена точка. Когато 10-те минути не са предизвикателство за вас – постепенно удължете времето до 30 минути.
- Трансформирайте стресовата тревожност в адаптивност и способност да намирате най-правилните решения, когато се появят неизбежните конфликти – вкъщи или на работното място. Използвайте природни, ефективни и безвредни методи. Ето как:
Овладяването на емоциите е свързано с преустройство в начина ни на живот. Искаме или не – това преустройство вече е факт. Затова е добре да се доверим на изпитани, безопасни методи за неутрализиране на паниката, преодоляване на чувството за безнадеждност, което се поддържа и от глобализацията на проблема – няма как да избягаш, няма и къде. Опасността дебне отвсякъде, но решения има. Едно от тях е серията „Rescue” – почти вековен опит в преодоляване на мрачните мисли в кризисна ситуация, възможност да опитомим гнева и безсилието си като ги превърнем в съзидателна енергия, помагаща ни да оцелеем точно сега, в този момент! Когато всичко отмине, ще сме готови да продължим без съмнения, обвинения или срам от поведението ни преди това. Защото винаги ще има утре – за теб, за мен, за нас, за всички!
Препоръчителният прием на Rescue в ситуация на постоянно, и то нагнетено напрежение е 4 пъти дневно по 2 пастила или 4 х 4 капки в чаша вода. Ако внезапно ви обземе гняв или ви връхлетят неконтролируеми емоции, ще са ви нужни по 2 впръсквания от спрея Rescue през 15 минути (или по 4 капки директно под езика през 15 минути) – до овладяване на кризата. Обикновено в рамките на 30 минути ще усетите ефекта. Rescue продуктите са абсолютно безопасни и могат да се приемат както от възрастни, така и от деца.
Вече всеки знае, че стресът убива имунитета ни, все едно отваря границите в нашето тяло и допуска увреди, включително и такива, които вече ни дебнат. Стресът може да бъде причината, позволила на вируси или бактерии да причинят инфекция; на туморно изродили се клетки да започнат неконтролируем растеж, на психо-емоционалната нестабилност да прерасне в заплаха за психичното ни здраве; на вътрешна агресия към собствените ни клетки и тъкани при автоимунни заболявания. В основата на този стрес стои хроничната тревожност, която вече е изгубила характеристиките си на активатор, защото продължава прекалено дълго. Тя вече е агресор. По-опасен от всеки вирус!
Да останем днес вкъщи може да се окаже единственият ни шанс в живота да се срещнем със себе си! Rescue може да ни помогне да не се изплашим от тази среща и да променим онова, което ни е довело дотук!
Бъдете здрави!