Да помогнем на връзката ни да издържи изолацията
Връзката ни с партньора и семейството може да бъде онова, което ще ни помогне да преминем през настоящата безпрецедентна ситуация, но непрекъснатата изолация заедно в дома и притесненията за семейните финанси могат да я поставят под напрежение. Човешките отношения са сложни във всеки един момент, но когато добавим пандемия, икономическа криза и нов начин на живот в затворено пространство, неизменно ще получим рецепта за домашни дрязги.
Със сигурност в началото на социалното дистанциране всеки гледа на допълнителното време с любимите хора като на едно от малкото прекрасни нека, излезли от периода на криза. Казваме си „сега ще мога да бъда повече с децата си“ или „сега ще мога да вечерям с мъжа си (жена си) всяка вечер“ и си представяме домашната идилия на задушевни разговори, партньорство и любов. Със сигурност такива моменти ще има. Но едновременно с това реалността бързо се намесва със своите трудности – реалността на двама възрастни, които трябва да работят от дома по едно и също време, на децата, които трябва да учат през седмицата и нямат достатъчно възможности да изхабят енергията си, на намалените заплати или съкратени работни позиции, на всички домашни задължения. Когато малчуганите искат внимание, но ние трябва да проведем конферентен разговор, за момент не сме много щастливи, че сме у дома със семейството и им се сопваме изнервено. Бъбривостта на партньора, която иначе обожаваме, сега може да ни натовари или пък обратното – ние имаме нужда от повече комуникация, а партньорът ни има работа и трябва да се усамоти. Конфликтните точки могат да бъдат много. Как да ги избегнем или да ги преодолеем бързо?
Връзката с партньора
Не правете предположения за това какво изпитва най-близкия ви човек. Често си мислим, че в дадена ситуация всеки човек изпитва същите чувства като нас, но това не винаги е така. Това, че ние не изпитваме притеснения не означава, че човекът до нас не изпитва тревожност и няма нужда от подкрепа. Единият партньор може да се изнервя от стоенето у дома, а другият да се чувства добре. Поради това е важно да комуникираме един с друг относно емоциите и мислите, които ни занимават, за да можем да получим нужното разбиране от другия и ние също да можем да му дадем подкрепа.
Негативните реакции като гняв и тревожност са нормални в ситуация на социално дистанциране, но когато ги изпитваме е важно да осъзнаваме техните причини и да ги споделяме с околните без да ги изливаме върху тях. Опитвайте се да казвате „Аз се чувствам изнервен, защото е много шумно“ вместо „Ти ме караш да се чувствам изнервен, защото ми шумиш“, за да можете да изразите проблемите си без обвинения.
Създайте си програма с партньора, ако имате нужда да разпределите домашните задължения или използването на най-тихото помещение в дома за работа. Но не забравяйте да добавите малко „време за себе си“ и „време заедно“ в програмата, за да не се окаже, че нямате време да се презаредите или забравяте за връзката си покрай стреса на работата от къщи.
Отношенията с децата
Когато имате деца, пребиваването на всички у дома става още по-сложно. Много родители споделят, че освен home office служители, сега се налага малко или много да бъдат и учители на малчуганите. Със сигурност тези допълнителни задължения ще поставят отношенията с близките хора под още повече напрежение, но не е нужно да бъде така непрекъснато.
На първо място не се обвинявайте, ако не можете да свършите всичко. Освободете се от идеята за „перфектния родител“, който успява да работи ефективно от дома, да сготви три здравословни ястия, да бъде най-добрият учител на детето, да поддържа къщата без нито едно петънце и да спортува всеки ден. Не се критикувайте, ако не всичко е идеално – никой няма да го очаква от вас по време на криза. Опитайте се да отделяте и поне кратък момент само за себе си през деня, дори и да са 5 минути повече под душа. Никой няма да ви благодари, ако жертвате себе си изцяло за децата; близките ви със сигурност ще са ви по-благодарни, ако се чувствате по-уравновесени след кратката си почивка.
Редувайте се с партньора в грижата за децата, така че всеки да има време с тях и време за себе си и за служебните си задължения. Понякога дори е ОК да пуснете на детето филмче, за да можете да проведете видеоконференциите си по едно и също време. Обещаваме ви, че никой няма да ви погледне накриво – все пак ситуацията е без прецедент и от време на време просто трябва да се справим „с подръчни средства“, за да запазим спокойствието на семейството.
За децата изолацията също не е лесна и е важно да проявим разбиране към нуждите и емоциите им; според психолози в този момент на тях ще им липсват ежедневната рутина на училището и домашната среда, връзката с приятелите, както и възможностите за игра и физически занимания. Децата ще имат нужда от допълнително внимание от страна на родителите си в период на несигурност, защото стабилните отношения с мама и татко ще компенсират на подсъзнателно ниво непрекъснатите промени във външния свят. Със сигурност това ще изморително за вас, но може би ще е безценно за детето. Обяснете му възможно най-ясно за моментите, в които няма да можете да му отделите цялото си внимание, но винаги се опитвайте да редувате тези моменти с пълноценно време с малчугана, в което той да се почувства близък и важен за вас.
Подкрепа за цялото семейство
Връзките помежду ни могат да бъдат най-голямата подкрепа за нас в период на криза, но и често се среща тенденцията да „си изкараме“ негативните емоции върху любимите хора, когато сме под напрежение. По време на изолация можем да започнем да чувстваме раздразнение от малки неща, на които иначе не обръщаме внимание, а непрекъснатото време заедно без възможност за „презареждане“ може да изостри отношенията. Ако усетим, че у нас се пораждат емоции като гняв или нервно напрежение и ни е трудно да се отърсим от тях, ако започваме често да се караме с хората около себе си и нервите ни са изопнати, тогава можем да се обърнем към серията Rescue. Това са продукти, на които са се доверили милиони хора по света, за да запазят спокойствието и емоционалния баланс в живота си. С Rescue можете да превърнете стреса, тревожността, раздразнението и конфликтите в и емоционална гъвкавост, разбиране и хармония.
Rescue капките са класическата форма и могат да се приемат както в чаша вода, така и директно под езика, но може да изберете и формата на спрей или на вкусни пастили. Няма ограничения в дневния прием. Ако чувствате постоянно напрежение за дълго време, може да приемете Rescue 4 пъти дневно по 2 пастила или 4 х 4 капки в чаша вода. При внезапна реакция с неконтролируема емоция, по 2 впръсквания от спрея Rescue през 15 минути или по 4 капки под езика през същия интервал ще ви помогнат да се овладеете. Продуктите могат да се използват както от възрастните, така и от децата в семейството.
Да си останем вкъщи и да сме заедно по цял ден може да бъде както предизвикателство за семейството, така и уникален шанс да заздравим връзките си и да разберем по-добре човека до нас. Първата стъпка е винаги да балансираме собствените си емоции, за да можем да сме пълноценни във взаимоотношенията си с другите, а Rescue ще ни помогне да направим това.