За стреса
Стресът е постоянен спътник на съвременния човек. Всеки знае що е стрес, но всъщност той е труден за дефиниране, предвид голямото разнообразие както от причини за него, така и от проявления. Важно е да знаем, че това е динамично състояние и може да се разглежда като баланс между изискванията на заобикалящата среда и индивидуалните способности за справяне с тях. Изследването и описанието на стреса в неговия физиологичен аспект дължим на канадския ендокринолог Ханс Селие (1907 – 1982), който разглежда стреса като „универсална реакция на организма на различни по своята същност дразнители“, наречени от него „стресори“.
Стадии на стреса:
Стадий 1: състояние на лека тревожност. На този етап мотивацията за справяне със ситуацията е висока и нивото на енергия е адекватно за справяне със стреса – физиологичен стрес.
Стадий 2: повишаване нивата на стресово въздействие, патологичен стрес, състояние на дистрес. На този етап се появяват трудности за „преработване“ на емоциите и ефективността за справяне със ситуацията рязко спада.
Стадий 3: хроничен стрес. Работата не спори, а колкото повече работите, толкова повече не се справяте. Появяват се реакции на обща изнервеност, избухливост, гневливост, вътрешно напрежение, главоболие, нетърпение и др.
Стадий 4: „синдром на изпепеляването“ – пълно емоционално изтощение и усещане за снижени постижения. Този стадий се характеризира с пълна неспособност за почивка. Усещането е като че ли умората допълнително нараства в часовете и дните за почивка. Много характерни за този стадий са депресиите.
Душевната тревога, породена от чувства като страх, несигурност, превъзбуда и неудовлетвореност, нарушава емоционалния баланс. Това от своя страна разстройва концентрацията, парализира способността да мислим трезво, убива самочувствието, води до нерешителност, отслабва паметта и разстройва нормалния ритъм на живот.
Когато стресът излезе от Стадий 1, здравословните проблеми стават неизбежни. Това се дължи на разстройване на биохимичните процеси в организма, което отключва патологични промени, водещи до отслабване на имунитета, повишаване на кръвното налягане, метаболитни проблеми – повишаване нивата на кръвната захар, холестерола и свободните радикали, повишава се общата киселинност в организма, настъпва хормонален дисбаланс и др.
Състоянието на хроничен стрес и „синдромът на изпепеляването“ са пряко свързани с възникването на 85% от заболяванията – теза, подкрепена с множество научни проучвания, изследвания в областта на съвременната биология, физиология, клетъчна имунобиология и медицина. Отаналите 12% са чисто физиологични – фрактури, контузии, ухапвания, изгаряния или генетично обусловени – около 3%. Списъкът със заболявания, породени от стреса, е безкраен – хронично безсъние, главоболие, вкл. и мигрена, страхова невроза, панически атаки, хипертония, атеросклероза, исхемична болест на сърцето, вкл. и инфаркт, други сърдечно-съдови заболявания, вкл. мозъчно-съдова болест и инсулт, гастрит, язва, анемия, диабет, затлъстяване, анорексия и булемия, алергия, кожни проблеми – обриви, екземи, дерматити и косопад, остеопороза, автоимунни и онкологични заболявания.
Днес се знае много за стреса, преминал физиологичната си интерпретация, свързана пряко с оцеляването на живота. Знае се, че той отдавна се е превърнал в основна заплаха за оцеляването на човешкия вид. Време е да „опитомим“ стреса и да го върнем към Стадий 1. Има различни начини за това. Един от най-ефективните и бързи пътища е баховата терапия и по-специално универсалната комбинация на д-р Бах – RESCUE® Remedy.