ЖИВОТЪТ НА ЕКСТРОВЕРТА ПО ВРЕМЕ НА КАРАНТИНА – ОКСИМОРОН ИЛИ ВЪЗМОЖНОСТ?
През трийсете години на 20-ти век швейцарският психиатър Карл Густав Юнг описва нагласите на човека към света и произтичащите от тях начини на поведение. Според Юнг ние хората се разделяме на два основни противоположни типа – „екстровертен“ и „интровертен“ – два полюса, около които изграждаме характера си.
Интровертите се характеризират с богат вътрешен свят, със самодостатъчност и липса на особена необходимост да комуникират с твърде много хора. Ограниченията по време на карантина не могат толкова лесно да разклатят устойчивия им вътрешен мир, защото макар също да обичат да прекарват време с хора, те така или иначе имат нужда от време със самите себе си, за да „презаредят батериите“. Екстровертът е в другия край на спектъра; той е човек, който и в добро, и лошо трябва да е обграден от широк кръг приятели. Има нужда да споделя и успехите, и провалите си, да е в центъра на вниманието, да получава одобрението на околните, да посещава шумни партита и около него животът да кипи. Тогава той се чувства най-зареден. Той просто има нужда от публика! И ако интровертът ще използва времето на дистанциране за самоусъвършенстване, то как ще се отрази тази екстремна ситуация на иначе толкова общителния екстроверт?
Липсата на социални контакти може да доведе екстроверта дори до депресия. Как да се спаси от това сериозно разстройство в няколко стъпки?
- Това, че не можете да излизате, не значи, че трябва да спрете да комуникирате с останалия свят. Изпийте сутрешното си кафе с приятел или колега чрез видео разговор. Така ще направите комуникацията по-истинска и жива, сякаш сте в любимото кафене. Ако работите у дома също предпочетете видео разговорите, тъй като това ще намали чувството на изолация. Правете си срещи за вечеря в онлайн пространството с любими хора, приятно е!
- Направете си блог – блогът ще ви даде възможност да „срещнете“ нови хора, с които имате общи интереси – фотография, пътуване, кулинария, с които ще можете да коментирате и оценявате любими неща. Ще получите тъй необходимата оценка от външния свят и дори може да разширите кръга на хората, с които общувате.
- Публикувайте често в социалните мрежи интересни неща, които сте правили или искате да направите след края на карантината – това е още една възможност за комуникация с другите. Предложете подкрепа на всички свои познати, които също изпитват нужда да комуникират с повече хора. Сигурни сме, че има достатъчно такива из приятелите ви във Фейсбук.
- Сега е моментът да поработите върху себе си и самооценката си, така че да не изпитвате толкова силна нужда от одобрението и мнението на околните – да вярвате повече с собствената си сила и преценка чрез техники за самоутвърждение. Направете анализ на това какво истински ви вдъхновява и какви са мечтите и целите ви.
- В моментите, когато усещате, че емоциите ви все пак излизат извън контрол, можете да разчитате на техники като медитация и упражнения за дишане, както и на природни средства за преодоляване на ситуацията. Такова средство е универсалната комбинация Rescue на д-р Бах. Рескю бързо и ефективно ще подпомогне да си възвърнете вътрешното спокойствие и контрол над чувствата и настроенията. Петте цветни есенции в комбинацията работят за уравновесяването на негативните модели на поведение и могат да помогнат за справяне с нервното напрежение на екстроверта, свързано с изолацията. Рескю резултатно се справя със състоянията на паника и страх в периода на криза. Продуктите от серията са налични в три удобни форми – капки, спрей и пастили – според вашите предпочитания. Те действат на хора на всякаква възраст и с всякакъв тип характер, независимо от нагласата, която те имат към подобен тип терапия. Рескю може да се прилага заедно с други конвенционални и алтернативни препарати, без да има риск от взаимодействия или привикване.
Нека след приключването на изолацията да се срещнем по-умни, по-зрели и по-добри. Рескю призовава да останем в къщи! С Рескю всичко ще мине!